KONST / Litografier / Litografi 3478058
*
nr 347 8058
Litografi
Sture Johannesson (1935-2018), Sverige. [21424]
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 februari 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/2 13:36:26
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier sture johannesson
-
5099 Blyerts
Tillskriven Arvid Fougstedt. Bildmått: 34x24cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:39
-
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:19
-
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:36
-
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:04
-
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:28
-
5304 Färglitografi
Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Föräldrar med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:54
*
Litografi
nr 347 8058
Litografi
Sture Johannesson (1935-2018), Sverige. [21424]
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 februari 2005 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/2 13:36:26 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier sture johannesson
-
5099 Blyerts
Tillskriven Arvid Fougstedt. Bildmått: 34x24cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:39 -
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:19 -
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:36
-
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:04 -
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:28 -
5304 Färglitografi
Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Föräldrar med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:54